Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

İran Cumhurbaşkanı Müşavirinden Türk Karşıtı Sözler

11 Mart 2015 Çarşamba, 21:47

İran Cumhurbaşkanı Özel Müşaviri Ali Yunesi İran’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin aslında Türk olmadıklarını söyledi.

“Azeriler İran’ın Eski Kavimlerindendir, sonradan Türkçe Öğrenmişlerdir”

İran İstihbaratı eski bakanı ve etnik ile mezhep konularında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin özel müşaviri olan Ali Yunesi “İran, milliyet, tarih ve kültür” adı altında gerçekleşen konferansta konuştu.

İran Öğrencileri Haber Ajansında yer alan konuşma metnine göre Ali Yunesi bu cümleleri kurdu:

“Azerilerin İran’ın en eski kavimlerinden olmuşlar ki bazılar sonralar Türk dilini öğrenmişler fakat İran’daki Azerilerin konuştuğu dil başka Türk ülkeler ile farklıdır. İran dediğinizde doğudan ta Pamir dağları ve İndus nehrini, kuzeyden Amu-Derya ve batıdan Kafkasya bölgesini içermektedir. Ne güzel olur ki Hazar denizi adı yerine Kaspiyen ismini kullanalım.”

“Bölgeyi Yeni Osmanlı Tehdidinden Koruyacağız”

Yunesi bu sözlerden sonra konuşmasını bu cümlelerle devam etti:

“Bugün Irak topraklarında etkili olduğumuzla beraber bu topraklar kimlik ve kültür başkentimizdir. Bugün bizim Irak halkını korumamız çoklarını sinirlendirmiştir. Ancak biz bölge halkını yeni Osmanlı sultası, Siyonizm, Vahhabilik ve İslami tahaccür tehlikeleri karşısında koruyacağız.”

Konferansa İran dini lideri Hameneyi’nin uluslararası konularda özel danışmanı Ali Akbar Velayeti, İran Fars dil ve kültürü Enstitüsü başkanı Gulam Ali Haddad Adel, İran Meclisi eski başkanı ve dini lider Hameneyi’nin özel müşaviri Ali Akbar Natık Nuri gibi isimler de katıldı. Bu konferans Pazar günü 08.03.2015 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’ın “Rayzen Uluslararası Konferanslar” salonunda iki gün sürecek.

Hatırlatmamız gerekiyor ki, İran’ın çeşitli bölgelerinde 30 milyonu aşkın Türk vardır. Fakat İran devleti bu Türklerin, Türk olduklarını kabul etmemektedir. İran’ın iddialarına göre bu nüfus Ari ırkına mensuptur. Ayrıca Hazar adı eskide Türk olan Hazar İmparatorluğuna işaret etmektedir ki, İran yetkililer bu sebepten Hazar denizinin adının değiştirilmesini istemişler.

Kaynak: TürkYurduHaber

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac