Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

Irak Dış İşleri’nden “Türkiye’yle Savaşırız” Açıklaması

30 Aralık 2015 Çarşamba, 22:48

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Türkiye’nin Başika’daki askeri varlığını çekmemesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Egemenliğimiz için savaşmak zorunda kalırsak da buna başvurabiliriz” dedi.

Davutoğlu:  Gücü  varsa  DEAŞ’a  karşı  kullansın

NTV’nin yayınına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa çalışmalarından PKK ile mücadeye, HDP’nin tutumundan dış politikaya kadar birçok konuda soruları yanıtlad. Başbakan, PKK ve HDP’nin Türkiye ile karşı karşıya gelen tüm yapılarla işbirliği yaptığını söyledi. Başika’da bulunan Türk askerlerinin çekilmemesi durumunda Türkiye ile savaşabileceklerini söyleyen Irak Dışişleri Bakanı Caferi’ye de “Eğer askeri güçleri varsa DEAŞ’a karşı kullansınlar” yanıtını verdi.

Davutoğlu, “Türkiye’yi tehdit eden her türlü hususta her türlü tedbiri alırız. Bu konuda Türkiye’nin ciddiyeti herhalde açıkça görülmüştür. ABD ile bu konuda anlaşıldı. Ama Rusya’nın devreye girmesiyle durum değişti. Rusya, DEAŞ’ın olmasından memnun. DEAŞ kalkacak dense en fazla rahatsız olacak Rusya, Esed ve PKK’dır. Bunların hareketlerine meşruiyet kazandırıyor. Türkiye dışında DEAŞ ile kararlı bir şekilde mücade eden yok. Rusya, İran, Esed DEAŞ var diye ılımlı muhaliflerle mücadele ediyor.usya bunu farklı bir boyuta taşıyor. Rusya ile meselenin ne zaman biteceği bilinemez. Rusya uyarılara rağmen sınırı tekrar tekrar ihlâl etmişse buna o açıdan bakmak lazım.Ümit ederiz Rusya bunu doğru kontekste anlar. Angajman talimatını ben verdim sözüm istismar edildi. Siz bana ‘Türkiye’nin hava sahası ihlâl edilse ne yaparsınız?’ diye sorulsa ve ben de bunun önemli olmayacağını söylesem suç işlemiş olurdum. Suriye bizim uçağımızı düşürdüğünde bu angajman kuralları devreye sokulmuş Gelen uçağın niyetini bilmiyoruz. Rusya da devreye girince hangi uçak olursa olsun bu angajman kuralları genişletildi. 17 saniyede bana ulaşıp da ben talimat verebilir miyim? Daha önceki angajman kurallarını genişletip bu yetkiyi Genelkurmay Başkanlığı’na verdim. Benden 2 gün sonra da Genelkurmay, Hava Kuvvetlerine teslim etti. Burada fayda zarar ilişkisi kurulmaz. ‘Talimat verdim’ derken olayın seyri bu. Bu arada o pilotun görevi yapmaması suç teşkil ederdi” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac