Türkçü Kapak Fotoğrafları
Timur DikR.Sağ

Devlet Bahçeli’den ‘Think Tank’ Çağrısı

17 Ocak 2015 Cumartesi, 21:07

Devlet Bahçeli, bugün Siyaset Okulu töreninde konuştu. Bahçeli, “Öğrenme merakı, yani tecessüs dediğimiz hal, yeni çığırlar açmış, yeni çağrışımlar yapmış, yeni ufuklar çizmiştir. Bilhassa tarımdaki sıçramanın da etkisiyle medeniyetler kurulmuş, devlet ve imparatorluklar ortaya çıkmıştır. Farklı kültürler, farklı coğrafyalar, farklı motivasyon ve amaçlar temasa geçmiş; hukuk, ticaret, iktidar, savaş, barış, siyaset, milliyet ve millet gibi realiteler dünya sahnesine çıkmıştır.” dedi.


THINK TANK ÇAĞRISI

Bahçeli’nin konuşmasının bitiş kısmı ise İngilizce ‘Think Tank’, Türkçesi ‘Fikir Tankı’na (Kavramsal karşılığı Düşünce Kuruluşu) çağrı yapar nitelikteydi. Bahçeli konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Türkiye ve Dünya nereye gidiyor?

İnsanlığın yaşadığı buhranın kaynakları nelerdir?

Bölgemizde ve küresel ölçekte oynanan büyük oyun nedir, aktörleri kimlerdir?

Türk milleti gelecekte nerede olmalıdır?

Milletim için hedeflerim nelerdir ve bunu nasıl başaracağım? sorularına cevap aramak durumundasınız.

Çalışmaktan bıkmayınız, araştırmaktan uzak durmayınız.

Haricimizdeki gelişmeleri, milletimizin değerleri ile buluşturmanın yollarını sürekli arayınız.

Gideceğiniz her yerde, alacağınız her görevde burada öğrendiklerinize yenilerini katacak, kendinizi gösterecek, emsalleriniz arasından tebarüz edecek bir siyaset ve bilim disiplinini aldığınıza inanıyorum.

Dileğim, bugünden sonra Türkiye’mizin kötü giden talihini yenmesi konusunda berrak düşüncelerinizle, yapıcı eleştirilerinizle, üreteceğiniz projelerle siyasetimize güç katmanız ve bizlere destek olmayı sürdürmenizdir.

Kapımız, yüreği Türk milleti için atan, onun derdiyle dertlenen, onun acısı ile üzülen, sevinciyle mutlu olan ve sahip oldukları birikim ve bilgileri milletimiz yararına Milliyetçi Hareket Partisi içinde değerlendirmek isteyen herkese ardına kadar açıktır.

Yalnızca sizler değil, temiz bir geçmiş, yüksek bir vicdan ve namusa sahip her vatandaşımız, ilke ve ülkülerimizi de benimsemiş ise aradığı hizmet, huzur ve kardeşlik ortamını Milliyetçi Hareket Partisinde mutlaka bulacaktır.

Bu vesileyle, sizleri bir kez daha kutluyor, çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum.”


THINK TANK NEDİR?

Genellikle güvenlik ve uluslararası politika üretme amaçlı, stratejik düşünce kuruluşlarıdır. Türkiye’de çoğunluğu eski milletvekili, ordu mensubu veya akademisyenlerden oluşan bu kurumlar; üniversiteler, ordu, Dış İşleri Bakanlığı, AB ile diğer yurtiçi-yurtdışı kişi ve kurumlarca finanse edilmektedir.

Bu kurumların düzenledikleri toplantılarda, ele alınan konu hakkında senaryolar üretilir ve fikir birliğine varılarak sonuç (düzenlenen toplantı kapalı oturum değilse) yayınlanır.

BİREYSEL THINK TANK İÇİN GEREKENLER

Bireysel Think Tank için gereken şeyler ise, yalnızca kitap vb. kaynaklardır. Kitap, gazete, internet siteleri başlıca malzemeleridir. Okuyup, düşünmek yeterlidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz

Sayac